Pałacowa Sobótka 

piątek, 14 czerwca 2024

Wielkimi krokami zbliża się do nas magiczna noc, która obchodzona będzie 22 czerwca w Pałacu w Suchej Górnej! Owa noc nawiązuje do zwyczajów i obrzędów mających swoje wierzenia w słowiańskich korzeniach. 


Noc Kupały to święto przesilenia letniego obchodzone przez Słowian z 21 na 22 czerwca. W tym czasie odprawiano wiele czynności i obrzędów takich jak np. zbieranie ziół i kwiatów wchodzenie do wody, wyplatanie wianków, rozpalanie ognisk i skoki przez ogień, a także, tańce, śpiewy i dużo dobrej zabawy. Na pierwotne obchody nałożono święto chrześcijańskie i do dziś obchodzone święta noszą nazwę Nocy Świętojańskiej, zwanej też zamiennie Sobótką. 

Nasze wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 17:00 spektaklem dla dzieci pt. „Szary jednorożec”. Jest to baśń opowiadająca o emocjach, która ma na celu nauczyć dzieci jak nazywać, rozpoznawać i rozumieć swoje emocje.

O godzinie 18:00 organizujemy dla Was rodzinną grę terenową „Poszukiwanie kwiatu paproci”. Legenda głosi, że zakwita on tylko raz w roku w noc przesilenia letniego. Wielu go szukało, nikomu jednak nie udało się go odnaleźć, więc jeśli chcesz wcielić się w rolę słowiańskiego poszukiwacza skarbu, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszej grze. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz nagrody dla wszystkich uczestników. 

Dawnymi tradycjami będzie można inspirować się również u naszych słowiańskich przyjaciół. Odbędą się:
•    Warsztaty zielarskie 
•    Wyplatanie  wianków oraz tworzenie lalek motanek 
•    Warsztaty z tworzenia łapaczy snów 

Przez cały czas będzie dostępna strefa kulinarna, gdzie Rada Sołecka wsi Sucha Górna zaszczyci Was swoimi specjałami. Dla miłośników silniejszych wrażeń o 19.30 zapraszamy na mistyczny, słowiański taniec pod chmurką w wykonaniu pani Doroty.

O 20:00 zagrają nasi goście specjalni, czyli odbędzie się koncert zespołu Echo RODU, który powstał w ostępach górskiej przyrody. Muzyka przeniesie nas w klimaty słowiańskiego folkloru i plemiennych rytmów podsycanej odgłosami natury. To wszystko czekać będzie na was za pięknym pałacem w baśniowej krainie, ogrzanej słońcem i upojonej w zapachu pobliskich drzew, których dopełnienie stanowić będzie magiczny pokaz ognia. 

Podsycanie wydarzenia Pałacowej Sobótki zakończy słowiańska potańcówka, która rozpocznie się o 21:15. 


Czekamy na Was 22 czerwca w Pałacu w Suchej Górnej. Do zobaczenia!

 

plakat promujący wydarzenie


 

red. administrator

Strony w dziale:

Strony w dziale: