V Jarmark św. Sebastiana

czwartek, 20 czerwca 2024

Już 7 lipca kolorowe stragany wypełnią polkowicki rynek, a szlachetni rycerze zmierzą się ze sobą widowiskowych turniejach. Zapraszamy na piątą edycję Jarmarku św. Sebastiana!

Kupcy, artyści oraz waleczni przybędą na uroczyste otwarcie Jarmarku o godz. 14:00: zostanie ono poprzedzone o godz.13:00 Mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Zgodnie z tradycją, zostanie ona odprawiona w intencji mieszkańców za wstawiennictwem św. Sebastiana. Po części oficjalnej, rozpocznie się prawdziwa podróż w czasie! Wśród drewnianych straganów wypełnionych kolorowymi materiałami, przyprawami i rękodziełami, znajdziecie także prawdziwe smakołyki. Ale zajadając się pysznymi serami, bądź pijąc słodki miód, nie zapomnijcie o naszym programie pełnym artystycznych atrakcji!

Tuż po oficjalnym rozpoczęciu, o godz. 14:30, odbędzie się pokaz sokolników. Dowiecie się co nieco o historii tych szlachetnych ptaków drapieżnych, ich znaczeniu w kulturze średniowiecza oraz technikach szkolenia i polowania. Jeśli nie zdążycie na to niesamowite spotkanie, sokolników i ich pięknych ptasich towarzyszy będziecie mogli spotkać ponownie o godz. 18:00.

Jednakże na pewno nie możecie przegapić Turnieju o miecz św. Sebastiana! O godz. 15:00 najmężniejsi z mężnych rycerzy staną ze sobą w szranki o ten dumny tytuł: możecie spodziewać się naprawdę zaciętej walki, w której nie będzie miejsca na strach i niezdecydowanie. Koniecznie kibicujcie swoim faworytom! A dla tych, którzy stronią od walk na śmierć i życie, tuż po zakończeniu turnieju zapraszamy na pokaz prawdziwej grupy sarmackiej: rodem z 1620 roku! Czekają na Was piękne, historyczne stroje oraz spora dawka historycznej wiedzy o szlachcie zamieszkującej tereny Rzeczpospolitej. 
Po turnieju walk sportowych dla dzieci o godz. 17:00 (rodzice, nie bójcie się, małym wojownikom nic nie grozi, prawdziwi zbrojni poprowadzą dla nich zabawy przy pomocy mniej śmiercionośnych mieczy, niż posługują się zazwyczaj) i kolejnym spotkaniu z sokolnikami, nadejdzie czas dla artystycznych pokazów.

Słowiańscy wojowie przeniosą Was w nieco odleglejsze czasy, do księstwa Mieszka I: o godz. 18:30 rozpocznie się pokaz, a następnie brutalne starcie pomiędzy najodważniejszymi i najzdolniejszymi wojownikami. Po tak emocjonującej części programu wasze nerwy z pewnością ukoi koncert muzyki średniowiecznej, a może także zachęci do wspólnego śpiewania skocznych, wesołych ballad? Piękne instrumenty będą przygrywać od godz. 19:30, a już godzinę później na scenę zostaną wezwani ochotnicy z całego królestwa! Staną ze sobą w szranki o miano najsilniejszego i najzręczniejszego: lecz zamiast miecza chwycą młot, a testem wbijanie żelaznych gwoździ.

Dzień pełen atrakcji zakończy o godz. 21:00 Teatr Ognia: pokaz, który jeśli staniecie zbyt blisko, rozpali nie tylko Wasze emocje!

Tej niedzieli na pewno nie będziecie się nudzić: ponadto na rynku spotkacie prawdziwą osadę rycerską (gdzie będzie mogli przymierzyć zbroję), kramy kupieckie z jadłem i rękodziełem, rzemieślników przyuczających do zawodu oraz wystawców ptaków: nie tylko sokołów! Oczywiście koniecznie musicie też zajrzeć na nasze kreatywne, średniowieczne warsztaty! 

Do zobaczenia 7 lipca na Rynku w Polkowicach!

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

plakat promujący wydarzenie

 

red. administrator

Strony w dziale:

Strony w dziale: